Průkaz původu - záruka čistokrevného jedince a předpoklad kvality typu a zdraví.

Řada zájemců o koupi štěněte se rozhoduje pro koupi štěňátka bez PP z důvodu finančního a mají argument, že průkaz původu je pro ně zbytečný, protože stejně na výstavy chodit nebudou a vlastně získají pro svůj účel to samé štěně, ale levnější.

Skutečnost je však jiná, žádný z těchto chovatelů Vám nemůže dát záruku, že matka a otec jsou zdravotně i exteriérově v pořádku, pokud jim nebyla uznána chovnost, ta totiž zajišťuje, že daný jedinec je dle přísných kritérií po stránce exteriéru a zdraví v pořádku.

PP není poukázkou na výstavy, ale je zárukou čistokrevnosti, kvality typu plemene a zdraví a typických charakteristických vlastností povah. Chovnost je u retrievrů pod přísným měřítkem podmínek a kritéria jsou jasná a dokazující žádané vlastnosti a podmínky standardu plemene.

Pro zadání chovnosti je třeba absolvovat alespoň dvě výstavy, kde se prokáží a zhodnotí typové a exteriérové hodnoty jedince, dále rentgen DKK na vyšetření dysplazie kyčelního kloubu, zkoušky OWR, zde se posuzují vlohové vlastnosti daného plemene, pokud se prokáží chyby či například nepřípustné vlastnosti pro toto plemeno, např. agresivita, pak chovnost není přidělena a jedinec nemůže být zařazen do chovu a své špatné vlastnosti dál předávat na potomstvo.

Jsou i tací chovatelé, kteří Vám budou tvrdit, že rodiče štěňat jsou s PP a proto i štěňata jsou naprosto perfektní, ale protože nechodí na výstavy tak jsou štěňátka bez PP. Jakou Vám dají záruku na vyšetření dysplazie kyčelního kloubu, vyhodnocení snímku je podmínkou pro chovnost a posouzení provádí pouze klubem určení specializovaní veterinární lékaři. Co se týká vlohových a charakterových vlastností, jak zjistíte, že jsou rodiče typickými představiteli plemene, je zde pouze tvrzení majitele feny. Často pak slýchávám od majitelů pejsků bez průkazu původu, že s ním mají nějaký problém, zdravotní či povahový, psík je nezvladatelný, neposlouchá, samozřejmě může to být i výchovou, ale retrívra není problém vychovat a naučit ho základním povelům, to svědčí o přenášení dědičných vlastností rodičů na potomky. Může se stát, že i štěňátko bez PP bude zdravé a povahově typické, aleje to velmi málo pravděpodobné a je zklamáním pro majitele když v očekávání že jeho retrívr bude retrívr zjistí, jak se jeho pejsek liší od správného představitele plemene.

Odchov štěňat je zodpovědný a časově a finančně náročný. Pokud prodejci štěňat bez PP nabízejí např. za ceny 2 - 4000,-Kč, je to odsouzení hodné, protože na něčem se muselo ušetřit, nejspíše na fence a na štěňatech. Levné ekonomické krmivo nezajišťuje fence a jejímu potomstvu potřebný základ pro správný vývoj a to se potom na štěňatech později projeví. Při zodpovědném odchovu štěňat jsou náklady tak vysoké, že není možné aby se tzv. chovateli vrátily prostředky vynaložené při správném odchovu. Tento chovatel ani neví a netuší co všechno je potřeba připravit pro správný odchov štěňátek, příprava fenky v průběhu jejího života, kvalitní strava, vyšetření před krytím, v březosti, po porodu, to vše stojí nemalé fin. prostředky, ale pro správného chovatele je odměnou dobře odchované potomstvo, které je nositelem zachování kvalit plemenných znaků po rodičích a velkou pravděpodobností vlastních úspěchů.

Pravdou je, že PP není 100% zárukou, aleje obrovským předpokladem, že Vám ze štěněte vyroste krásný typický a zdravý pes.